Cena za havárii stroje stoupá. Podstatná není jen cena opravy, ale prostoje technologické linky. Řada strojů není dodnes diagnostikována a údržby neví, v jakém technickém stavu se zařízení nachází.
V technické praxi je často nastolena otázka: „Jak monitorovat stav ložisek? Pomocí měření teplot, nebo vibrací?“ Odpověď z našeho pohledu jednoznačná - pomocí monitorování vibrací.
Monitorování vibrací totiž přináší ranou informaci o poškození stroje. Většinou je dostatek času na opravu - dny až týdny. Systém monitorování vibrací nepřináší jen informaci o stavu poškození ložisek, ale je možné také zjistit závady typu nevývaha, neustavenost, uvolnění nebo stav opotřebení ozubení.
Domníváme se, že také monitorování provozních teplot má svůj význam. Na rozdíl od vibrací, je zvýšení teploty posledním parametrem, který nás informuje o blízkém konci životnosti ložiska. Pokud dojde u ložiska ke zvýšení teploty, do úplné destrukce uložení zbývají minuty nebo hodiny. Zvýšení provozní teploty je také jednoznačné. Nízká teplota – vše v pořádku, vysoká teplota – blízká havárie. Pokud obsluha zjistí zvýšení teploty, pak je nezbytné ihned provést záchranné kroky – chladit, namazat apod…
V mnohých podnicích s vysokou mírou bezpečnosti a nepřetržitým provozem, jsou často instalovány oba systémy současně (monitorování vibrací + teplot). Protože hovoříme o monitorovacím systému, je vhodné, aby se naměřená data (monitorování teplot i vibrací) zobrazovaly ve stejném prostředí.
Naše společnost využívá dvou různých systémů - eflink založený na komponentech B+R a dfilink s komponenty ifm.